Stres je součástí našich životů. Denně zažíváme nejrůznější situace, které v našem těle spouští stresové reakce a ovlivňují tak naše tělo, naše životy. Tyto řádky bych chtěla věnovat speciálně ženám, našemu ženskému tělu a tomu, jak stres ovlivňuje náš přirozený cyklus a tím celý náš život.
Jaký stres mám na mysli?
Pod pojmem stres si každý z nás může představit něco jiného. Úzkost, frustraci, konflikt nebo nějakou nepříjemnou situaci, kterou se stresem spojujeme. Máme mnoho druhů stresu. Existuje dokonce i eustres, který může mít pozitivní vliv na naše zdraví.
Dnes bych se však chtěla zaměřit na ten negativní. Stres, který způsobuje, že naše biologické hodiny začnou ťukat jinak než by měly. A my jsme pak velmi často překvapené, co se s naším tělem děje. Máme potom pocit, že naše tělo selhává, nefunguje, jak má. Možná se i zlobíme.
Každá žena téměř přes 40 let menstruuje. Náš menstruační cyklus je součástí našeho života. Jako mladé dívky začneme a skončíme jako zralé ženy. Stres se podepisuje na našem zdraví a samozřejmě i na našem cyklu.
Menstruační cyklus hraje v životě nás žen významnou roli. Každá žena ví, jak může menstruace ovlivnit dovolenou, nejrůznější speciální životní dny jako třeba svatba, oslavy, ale i běžné pracovní dny v zaměstnání nebo i doma v rodině.
A co teprve pokud zažíváme náročné období a díky tomu ještě dochází ke změnám v našem těle a vše pak prožíváme intenzivněji. Někdy tak můžeme mít pocit, že je toho opravdu na nás příliš. Vše však souvisí se vším. A stejně tak je to i s našim tělem. Čím více stresu, tím více změn a disharmonie v našich tělech.
Jak může stres ovlivnit náš přirozený menstruační cyklus?
Vlivem stresu se může změnit délka menstruačního cyklu. Menstruační cyklus se počítá od 1. dne menstruace do dalšího následujícího prvního dne. Běžná délka je 28 dní. Obvykle pokud je stresové zátěže hodně, délka menstruačního cyklu se zkracuje. Sama mám mnoho osobních zkušeností. Můj cyklus byl v mém nejhorším životním období, běžně i 14 dní. Měla jsem skutečně pocit, že menstruuji stále.
Délka menstruace. Některé ženy mají menstruaci 3 dny, jiné i 7 dnů. Vlivem stresu však může dojít k narušení obvyklé délky menstruace. Může dojít k prodloužení. Osobně jsem zažila i situace, kdy už jsem nemenstruovala a po extrémně složité situaci jsem začala krvácet znovu. Sice mírně, ale přesto to bylo překvapující a nečekané.
Jednou z příčin premenstruačního syndromu může být rovněž stres. Každá z nás se v nějaké podobě již s tímto termínem setkala. Premenstruační syndrom je cyklický symptom, který se objevuje pravidelně každý měsíc a ovlivňuje nepříjemně život ženy. Nejčastější jsou afektivní projevy jako zlost, labilita, u některých žen až depresivní nálada. Behaviorální projevy souvisí zejména s poklesem výkonnosti, potřebou se izolovat. Neurovegetativní jsou propojeny se špatným spánkem, zvýšenou únavou, ale i sexuální nechutí. Některé ženy mají spojeno také s bolestí v podobě migrény, bolesti břicha, svalů, kostí a napětí v prsou. Mnoho žen pozná blížící se menstruaci podle pleti tím, že se objeví akné.
Zvýšená bolestivost při menstruaci, která nemá organickou příčinu. Bolestivost, křeče, nemožnost cokoli dělat. Tak vypadá první, někdy i druhý den menstruace mnoha žen. Důvodů pro takto bolestivou menstruaci může být celá řada. Nicméně stres může být rovněž jednou z příčin.
V některých případech může dojít i ke ztrátě menstruace. Tento jev je známý u anorektiček, vrcholových sportovkyň, ale rovněž při dlouhodobém intenzivním fyzickém a psychickém stresu.
Co s tím?
Možná si říkáte, že stres ve svém životě nemůžete ovlivnit. Máte práci, manžela, děti, domácnost a možná ještě pomáháte rodičům. Máte mnoho úkolů, které za vás nikdo neudělá. Tady se dostáváme k našemu pocitu vlastní jedinečnosti a nezastupitelnosti. Chceme být dokonalé matky, partnerky, pracovnice. Chceme všechno zvládnout, protože máme mnoho přesvědčení o našich rolích. Samy sebe tak často dostáváme do mnoha stresujících situací.
Sama jsem tak mnoho let žila a ještě dnes občas žiji.
Naštěstí jsem díky svému tělu a vlastnímu zamyšlení pochopila, že můžu ovlivnit míru stresu ve svém životě a tím pádem také přirozené pochody mého těla a můj žívot jako takový.
Mé osobní doporučení je:
ZPOMALTE a to doslova ve všech oblastech svého života. Možná máte pocit, že toho méně stihnete, ale opak může být pravdou. Jistě jste zažily situaci, kdy jste spěchaly a ještě se něco vysypalo, rozbilo a vy musely něco naléhavého vyřešit a díky tomu jste skutečně přišly pozdě.
DĚLEJTE JEDNU VĚC v danou chvíli. Jestliže se hrajete s dítětem, věnujte mu pozornost. Pokud se procházíte se psem, užívejte si to. Často se stává, že jsme duchem nepřítomní, přemýšlíme nad prací apod. Děláme dvě věci současně, ale nakonec ani jednu neuděláme dobře. Mnohokrát jsem se vyškolila. Jednou to dokonce odnesl hrnec. Vařila jsem mrkev a začala u toho psát. Ještě jsem se potom divila co to tak divně doma smrdí.
ZBAVTE SE PERFEKCIONISMU. Pokud chcete prožívat méně stresu ve svém životě dovolte si nedělat vše na 100 %. Záměrně píšu dovolte si. Myslím, že mnoho věcí máte skutečně ve svých rukou. Někdy stačí udělat úklid jen na 80 %. A zbytek času se můžete věnovat relaxační aktivitě, která snižuje míru vašeho stresu.
URČETE SI SVÉ PRIORITY. Je dobré vědět co je pro vás skutečně v životě důležité. Je to pohoda doma, štěstí vašich blízkých nebo uklizeno?
RADUJTE SE. Jestliže hledáte nějaký “lék” na stres, smějte se. Vneste do svého života více radosti, smíchu a pohody.
Najděte si VLASTNÍ RELAXAČNÍ TECHNIKU. Miluji meditaci, procházky se psem, čas s našim koněm, saunu, hudbu a to zejména uklidňující, meditační, pomalou. Vnáším si cíleně do života vše co mě ukliďnuje a pomáhá se vyrovnat se stresem. Možná teď namítáte, že nemáte kdy. Pokud ano vraťte se k bodu č. 3 a bodu č. 4.
Na závěr nejdůlěžitější doporučení VNÍMEJTE SVÉ TĚLO. Vaše tělo s vámi komunikuje. Ať už prostřednictvím vašeho menstruačního cyklu, tak i jinak. Všímejte si signálů, které dostáváte a hlavně dopřejte vašemu tělu co potřebuje.
S úctou
Dáša