SYNDROM DOKONALÉ MATKY

Na jaře jsem dostala pozvánku na přednášku ke Dni matek. Mým tématem byla matka a mateřství. Od té doby se mnou toto téma je. Vynořuje se formou různých příspěvků na sociálních sítích, ale i v mé hlavě.

V poslední době jsem si uvědomila, že mateřství a matky jsou ohrožené víc než v minulosti. Společenský tlak je opravdu velký. Všude se na nás valí informace o tom, jak máme být lepší matkou. Stovky diskusních fór připomínají důležitost kojení a škodlivost očkování. Některé články toto potvrzují, jiné vyvrací. Je nutné se přidat na některou stranu.

Do toho časopisy a televize, které nám přináší spokojené matky s usměvavými dětmi, které stíhají prát, mít domácnost dokonale čistou a vaří obvykle nějaké zdravé bio jídlo. Nebo možná preferují jiný tip stravy, který je zaručeně ten nejlepší. Samozřejmostí je, že žena u toho stíhá být upravená. Vypadá sexy, s krásnými vlasy, módně oblečená a přitažlivá pro svého muže.

Navíc je úspěšná v práci, vzdělává se a taky nezapomíná na rozvoj svých dětí. Navštěvuje s nimi všechny kroužky, angličtinu, hudební nástroj a taky sportovní.

A syndrom dokonalé matky je na světě.

Co tím myslím?

Matka, která nemá prostor pro sebe, protože nemá prostě kdy. Možná by si mohla odpočinout během víkendu. Ale obvykle když je víkend rodina vyrazí na výlet, aby z toho víkendu přece něco měli a děti se nenudily. 
Matka, která nechce druhé dítě, protože zjistí, že mít dítě je hrozně náročné a těžké. 
Matka, která je vyčerpaná a unavená. Ztrácí zájem o všechno co ji dřív bavilo.
Matka, která si nedovolí víkend bez rodiny, protože “oni by to nezvládli.”
Matka, která je dokonalá, ale totálně ve stresu a občas by se dalo říct před zhroucením.
Matka, která je vyhořelá.

Proč tento článek píšu?

Píšu tak trochu i o sobě. Svou první dceru jsem měla ve 20ti letech. Naštěstí pro mě v té době nebyl internet úplně běžný. Přečetla jsem si jednu příručku a tam bylo, abych jen kojila. Tak jsem to tak dělala. Dlouho jsem měla jen jedno dítě tak jsem veškerou svou pozornost zaměřila na svou dcerku. Vstávala brzy a usínala pozdě, abych všechno stíhala.

Stal se ze mě skvělý manažer a to nejen pracovně. Zajistit všechny kroužky a aktivity byl někdy nadlidský výkon. Jeden úkol střídal druhý. Do toho studium, stavba domu a mnohem víc. Časem se všechno odrazilo nejen na mém zdravotním stavu.

S narozením druhé dcerky jsem si začala uvědomovat, že je potřeba něco změnit. Došlo mi, že někdy potřebuji být jen sama pro sebe bez dětí a domácnosti. Občas jsem si dopřála seminář, víkend nebo čas jen pro sebe. A najednou jsem zjistila, že mi to opravdu prospívá.

Ale nejen to…dovolila jsem si přestat sledovat všechny trendy, které zrovna kolem mě běží. Věci dělám víc po svém. Tak, jak je mi přijemné a vyhovuje mi to. Seznámila jsem se svou cykličností a díky tomu pochopila, že jsou opravdu dny, kdy si musím víc odpočinout. A tak v tyto dny to svému tělu dopřávám. Celkově se mám víc ráda.

Uvědomila jsem si, že mnohokrát jednám jen protože si myslím, že by se to mělo, že je to tak správné. Nešlo o to, že já to tak chci mít. Často jsem tak umývala okna, protože se to přece dělá… nebo dělala spoustu jiných aktivit. Než jsem pochopila, že takto to mít nechci.

Myslím, že tento můj posun prospěl i mé mladší dcerce. Své dětství prožila bez výraznějších nemocí a daleko více v poklidu. A přestože jsou dny, kdy stejně jako všechny matky jedu v poklusu z práce do kroužků a pak domácnost… jsou dny, kdy si dovolím se vědomě zastavit.

A to je důvod proč jsem sepsala 10 rad, jak se stát nedokonalou, ale spokojenou matkou:
1. Poznejte víc své tělo. Seznamte se s cykličností. Naučte se vnímat co Vašemu tělu prospívá a co nikoli. Začněte svému tělu naslouchat a mějte se rády.
2. Dopřejte si v týdnu čas jen pro sebe. Začněte dělat znovu co jste dělaly dřív, co Vás bavilo. Běžte na kafe s kamarádkou nebo třeba do kina. Klidně si zajděte na sklenku. 
3. Jednou měsíčně si vyčleňte den pro sebe. Den, kdy nic nemusíte, nemáte žádné plány. Odpočívejte, dělejte co Vás naplňuje a baví.
4. Minimálně 4x do roka si dopřejte víkend pro sebe. Jeďte na ženský víkend, s partnerem nebo klidně jen samy. Podle toho co potřebujete.
5. Prožívejte vědomý čas jen se svým partnerem bez svých dětí. 
6. Svým dětem dopřejte poznat nedokonalou matku. Uvařte si někdy jídlo jen z pytlíku nebo si prostě jen namažte rohlík. 
7. Zapojte celou rodinu do společných úklidových aktivit. Každý má svou povinnost.
8. Udělejte si pyžamový den a nechejte své děti se nudit. Můžou Vás překvapit kolik najednou vymyslí zajímavých her. 
9. Běžte do přírody. Lehněte si do trávy u rybníka. Pozorujte stromy, ptáky, povídejte si. 
10. Udělejte si společný rituál vděčnosti. U společného jídla může každý člen rodiny pronést co bylo na dnešním dnu výjimečného, co se mu dnes líbilo. Díky tomuto rituálu můžete zjistit, že děti považují za výjimečné něco úplně jiného než my rodiče. Poznáte lépe jejich svět a jejich potřeby. A nejen to… učíte je prožívat více vděčných okamžiků v jejich životě. Zlepšujete tím kvalitu nejen svého, ale i jejich života.

Dovolte si být nedokonalou matkou, která někdy přizná, že je toho na ni hodně a požádá o pomoc. 
Dovolte si říct NE. Protože když řeknete ne, říkáte jiným aktivitám ano. Vybírejte si.
Dovolte si být tady pro druhé, ale hlavně být tady sama pro sebe. Protože naše děti potřebují mít spokojené maminky, nikoli dokonalé.
Dovolte si objevit co je skutečně Vaše. A žijte život podle sebe a pro sebe nikoli podle svých maminek a jiných.

Buďte spokojené, nedokonalé matky.

S láskou a úctou ke své vlastní mamince i všem ostatním matkám


Dáša

PS: Potřebujete-li relax – přidejte se na některý z mých seminářů.