SÍLA MODLITBY

Myslím, že bychom se měli začít modlit. Někteří víc modlit. Možná si říkáte, jak to myslím. Některé napadá, že jsem se stala náboženskou fanatičkou nebo něco podobného. Nikoliv. Možná víc a víc životní realistkou. Každého z nás totiž někdy potká cesta dolů. Život je cyklický. A nejen proto je dobré se modlit.

Nakonec k tomuto článku mě přivedl jeden takový pád. Médii často zmiňovaný odchod do ústraní zpěváka Mandrage. Probírání jeho závislosti, fotky na internetu, mě vedli k úvahám, co s tím. Kolik z nás se zamyslelo, jak mu pomoci? Možná vás napadá, že je na to sám. Z takových potíží se musí dostat jedině sám. A ve své podstatě máte pravdu. Ale možná ho můžeme podpořit. Stejně tak kohokoliv jiného, kdo to zrovna potřebuje.

Prostě namísto litování, odsuzování, že to nezvládl, posuzování a hodnocení, se za něho můžeme jednoduše pomodlit. Nic tím nezkazíme. Co myslíte? Já jsem to udělala. Prosila jsem o sílu, aby to zvládl a mohl lidem dál rozdávat radost. 

Myslím to vážně. 

Co kdybychom to zkusili?

Co kdybychom se pomodlili. Za to, aby měl sílu zvládnout co ho čeká. Aby dokázal čelit vnitřním démonům. Když jde o démony, proč by nemohla pomoci modlitba?

Pokud by každý, kdo ho jako zpěváka zná, měl nebo má rád, jednu modlitbu pronesl, byla by to neuvěřitelná síla.

A já na sílu modlitby prostě věřím. I když chodím do kostela spíše výjimečně. Obvykle na dovolené a při výjimečných příležitostech. Za věřící se však považuju. Často se totiž modlím a ještě častěji děkuji a vyjadřuji vděčnost.

Nakonec existuje řada důvodů proč modlitbu doporučuji. Některé jsou dokonce více než logické.

  • Existují vědecké důkazy o tom, že modlitba funguje. Například výzkum z Duke University, který prokázal, že modlení má vliv na nižší tlak. A to pozitivní. Vyšší krevní tlak dokáže snížit. Jiný výzkum Johns Hopkins University zase zkoumal pravidelné docházení do kostela. Zjistil, že mezi lidmi, kteří pravidelně chodí do kostela je méně úmrtí vlivem srdeční vady či některých typů rakoviny. Rovněž zjistil, že je mezi pravidelnými návštěvníky nižších počet sebevražd. Jiná studie prokázala, že modlitba má vliv i na lidi, kteří se léčí s vážnou nemocí. Skupina, za kterou se jiní lidé modlili, měla lepší výsledky než ta, za kterou se nemodlil nikdo.
  • Modlitbu doporučuji, protože nám dává naději. V kombinaci s důvěrou, že věci dopadnou dobře. Máme se na koho obrátit. Naděje hraje klíčovou roli v našem životě. Buď ji máme nebo naopak nemáme. Jestliže prožíváme těžké životní okamžiky, právě lidé, kteří mají naději, dokážou tyto náročné zkoušky lépe ustát. 
  • Důkazy obyčejných lidí. Dají se dohledat v knihách, mnohé jsou i filmově zpracované. Zrovna dnes jsem v letadle viděla příběh chlapce, který byl 15 minut v ledové vodě. I po převozu do nemocnice nedýchal a nebyla žádná srdeční činnost. Prohlásili ho za mrtvého. Když za ním přišla matka, začala se modlit, najednou se objevila srdeční činnost. Do dnešního dne nikdo nechápe, jak je to možné. Jeho doktor Kent Sutterer prohlásil: “Pacient zemřel. Matka se modlila. Pacient se probral k životu.” 
  • Mnozí z nás mají i vlastní příběhy. I já jich několik mám. Dnes už je to víc než 10 let co se můj pes otrávil. Jed napadl nervovou soustavou. Za 3 dny byl ochrnutý. Naštěstí neochrnula trávící soustava. Nějaký čas strávil v nemocnici a když se to nelepšilo, přestal žrát, vzala jsem si ho domů. Denně jsem od rána do večera cvičila, masírovala, vynášela ho ven na venčení, polohovala a taky jsem se modlila. Každý den. Nepřestávala jsem. Věřila jsem. Po měsíci jsem ucítila v noze záchvěv a za další dva měsíce začal chodit. Prožil dalších 11 krásných let. A já vím, že modlitba i naděje byly mými nejlepšími kamarádkami. 
  • Modlitba pomáhá v nemoci i neřešitelných situacích. Můj bratr byl drogově závislý. Víc než 25 let. Nic nepomáhalo. Maminka se za něho celou dobu modlila. Nechala sloužit mše. Vedla rozhovory s knězi, kteří se za něj modlili. Neustále mamince dodávali naději. Když ji bylo nejhůř, vždycky jsem ji říkala ať se pomodlí. Rovněž když měla velké bolesti s ohledem na nemoc a zdravotní stav. Situace se změnila. Poslední dva roky je to brácha, který se pečlivě stará o mamku.
  • Běžné každodenní situace. Od ujetého vlaku až po náročnou pracovní schůzku. Kdykoli můžete poděkovat a požádat o pomoc. Každý den se můžete pomodlit. Součástí mé modlitby je vyjádření díky. Osobně často začínám. “Nevím proč ke mně tato situace přichází. Děkuji za ni. Dej mi sílu, abych ji zvládla. Abych se skrze ni učila.” Funguje to. Lépe přijímám a zvládám. Častěji prožívám situace, za které můžu vyjadřovat vděčnost. Méně často situace, při kterých mám pocit, že do mého života nepatří.

Příště až uvidíte někoho trpícího, nešťastného, nemocného, pomodlete se. Když probleskne zpráva o zpěváku Mandrage, udělejme to stejné. Stišme na chvíli svůj hlas i hlavu. Přestaňme posuzovat, odsuzovat a pomodleme se. Stejně je to nejvíc co v danou chvíli můžeme udělat. A za mě to vůbec není málo.

Tento článek si dovolím ukončit jednou modlitbou, která ve velké míře ovlivnila můj život (od Arthura Millera možná v trošku pozměněné podobě).

“Bože, dej mi sílu, abych změnil věci, které změnit mohu. 

Dej mi trpělivost, abych snášel věci, které změnit nemohu.

A dej mi moudrost, abych obojí od sebe odlišil.”


S úctou a láskou se modlím

Dáša