PROČ SE VĚNOVAT SOBĚ?

Celé mé dětství jsem sledovala mou maminku, jak se pro nás „obětuje“. A většinu svého života jsem přesně to stejné dělala pro své děti. Nedopřávala jsem si čas jen pro sebe. Veškerý svůj volný čas jsem trávila se svou rodinou nebo prací.

Když jsem nakupovala v první řadě jen pro své dcery, lepší sousto jsem přenechávala dětem, dělala jsem mnoho věcí na úkor sebe. Všechno by bylo v pořádku, pokud bych byla šťastná. Ale naopak.. často jsem byla naštvaná, frustrovaná. Někdy jsem byla nepříjemná na své děti, na partnera. Zlobila jsem se, ale obvykle šlo o zástupné problémy. Skutečným důvodem byla má vyčerpanost, únava a naštvání, že toho tolik dělám a nemám si kdy odpočinout. 

Všude se dnes hovoří o sebelásce. Myslím, že je to velké téma každé ženy. A nakonec nejen ženy. I muži mají problém se sebeláskou. Je to něco, co nás obvykle nikdo nenaučil.

Někdy však může být velmi úzká cesta od sebelásky k sobectví. A je dobré se nad tím občas zamyslet.

A taky se možná zamyslet nad tím proč některé věci děláme. Jestli je děláme z lásky a cítíme se u toho dobře, naplňuje nás to.. pak je to v pořádku. Pokud je to však jinak.. cítíme při všem co děláme spíše frustraci.. je čas se zamyslet.

Je dobré udělat něco pro sebe. Je dobré načerpat energii a sílu.

Když jsem to nedělala.. jen jsem pracovala a sloužila rodině.. byla jsem často velmi unavená, přetažená.. necítila jsem se dobře. Čas, který jsem trávila s dětmi, jsem se snažila naplnit různými aktivitami, abychom měli zážitky. Mnohdy pak takový den vůbec nekončil ideálně. 

Dnes si ráda.. velmi ráda užívám jen prázdného času. Času, kdy nic neplánuji a jen tak jsme. Dlouho v pyžamu.. dlouho snídáme.. pak se rozhodneme co budeme dělat. Jsme jen pro sebe. V klidu a pohodě. Děláme aktivity podle dcerky. Spolu vaříme, pečeme, děláme koktejly, koupeme se, smějeme se.

Stejně tak si s radostí užívám chvíle se svým partnerem. Není nutné je vyplnit a za každou cenu někde být. Ale raději jen tak být. Spolu, pro sebe.

Jednou za čas však potřebuji dobýt baterky. A dnes tyto baterky dobíjím na ženských setkáních. Tyto setkání jsou pro mě:

Čas, kdy se můžu ponořit do sebe.

Čas, kdy nemusím být pro nikoho.

Čas, kdy jsem jen pro sebe. A můžu být v jakékoli podobě.

Čas, kdy se seznamuji se sebou samou. Seznamuji se se svými temnými stránkami, ale hlavně učím se vidět ty světlé. 

Čas, kdy se učím sebelásce, sebeúctě.

Čas, kdy pečuji o sebe.

Čas, kdy se věnuji svému tělu. Tančím, směju se, medituji nebo sdílím svůj životní příběh.

Čas, kdy jen tak mlčím. Mlčím a vnímám další ženy a jejich příběhy. A učím se.

Pochopila jsem, že každá žena potřebuje jednou za čas mít chvilku jen pro sebe. Získat možná ztracenou sebedůvěru, sebeúctu a lásku k sobě samé. Jestliže žena dokáže rozvinout svou ženskost, přestane potlačovat svou tvořivost, smyslnost a tělesnost, bude se cítit silná, plná energie, naplněná a šťastná. A takové ženy potřebují naše děti jako maminky a muži jako partnerky.

Zvu všechny ženy, které tento článek oslovil na speciální seminář Probuzení lvice.

S láskou a úctou

Dáša