PŘEDVÁNOČNÍ ČAS

Blíží se Vánoce. S nimi mnoho stresujících okamžiků pro většinu z nás. Vánoční svátky patří mezi nejvíce zátěžovou událost v roce. Mnoho lidí jede opravdu naplno. Před i během vánočních svátků se objevují psychické potíže.

Lidé trpí depresemi víc než v jiných obdobích. Poslední výzkumy prokázali, že dokonce i vánoční hudba, koledy, které se ozývají v nákupních centrech už i měsíc předem, tento stres zvyšují.

A možná si říkáte, že to letos chcete jinak. Chcete prožít předvánoční čas více v klidu, více v pohodě. Chcete si užít předvánoční přípravy. Toužíte péct cukroví s radostí. Užívat si balení dárků. Zajít s kamarádkou na punč. Dopřát si vánoční trhy nebo výlet do některého z měst, které má krásnou vánoční atmosféru.

Každoroční předvánoční stres se mě relativně úspěšně vyhýbá. Vytvořila jsem si několik strategií, které používám, aby bylo všechno v klidu a pohodě. Například nakupuji dostatečně dopředu (někdy už v říjnu mám hotovo). Nechodím do nákupních center poslední měsíc před vánoci. Vyhýbám se davovému šílenství.

Hlavně dělám co mě baví. Pro některé překvapivě peču kila domácího cukroví, protože to miluji. Občas mě zachvátí úklidová mánie. Zejména ve fázi, která je pro úklid skvělá.

Ale co dělám ze všeho nejraději? Scházím se s lidmi, které mám ráda. A to speciálně v tomto předvánočním čase. I to je důvod mých předvánočních ženských kruhů. Samotné vánoce u nás začínají 23.12. pečením vánočky. A jen když si vzpomenu na tento krásný rodinný zvyk, vím, že je všechno v pořádku.

Miluji tento čas. Čas, kdy se zamýšlím víc než kdy jindy nad svým životem, nad svými vztahy, nad svou prací a vůbec smysluplností toho co dělám. Čas, kdy vnímám, že jsou si lidé blíž. Čas, kdy se plní dětem sny. Čas, kdy si dovoluji i já snít a to nejen na mém Semináři přání.

Letos je však všechno trochu jinak. Je téměř konec listopadu a já ještě nemám nakoupené dárky. Možná budu muset vyrazit do nákupního centra, případně nakoupit jinou cestou. Dokonce možná nestihnu ani umýt okna a generální úklid. Ale cítím, že nakonec je všechno v pořádku a tak, jak má být. Vím, co je pro mě důležité. A to jsou pohodové vánoční svátky.

Napadlo mě pro Vás sepsat deset rad, jak si udržet tento klid:
1. Dýchej! Kdykoli, kdy máš pocit, že něco nestihneš, že je toho hodně, že Tě lidé ve frontě iritují, zdržují a vytáčejí, dýchej. Vědomě se nadechni a stres, negativní energii vydechni ven. Hluboký a plný nádech a výdech!
2. Napij se, případně si opláchni ruce nebo obličej. Jednoduše se propoj s vodou. 
3. Spěcháš? Tak se zastav! Zpomal. Dovol si to alespoň jednou vyzkoušet. Dovol si něco nestihnout, přijít pozdě…nebýt perfektní v každém okamžiku. Dovol si zpomalit chůzi, pomaleji jíst nebo třeba řídit auto.
4. Usměj se! Že to nejde? Tak zkousni mezi své zuby pero. Jakmile se Tvé rty uvolní, možná se podaří vykouzlit úsměv. Nebo se zasměješ jen tomu co děláš, jak se to často stává mně.
5. Zaměř svou pozornost na něco co máš ráda, co Tě potěší, co se Ti podařilo. Všimni si usměvavého dítěte, milého pejska nebo zamilovaného páru. Uvědom si co v životě máš. Dovol si prožít vděčnost.
6. Vizualizuj si šťastnou chvilku se svými blízkými, s dětmi, přítelem nebo manželem. Vrať se do toho okamžiku a vědomě si ho přehraj.
7. Zavolej své kamarádce, blízkému nebo někomu napiš něco milého. Dejte si spolu kávu, oběd.
8. Dej peníze na charitu, kup jídlo bezdomovci nebo jiným způsobem projev svou štědrost.
9. Buď milý na lidi ve svém okolí. Používej kouzelná slůvka jako děkuji, prosím, omlouvám se. 
10. Přijmi se.Se vším co k Tobě patří. Možná i s tím, že nebudeš péct, protože Tě to nebaví, nestihneš uklidit nebo cokoli jiného. Nikdo není dokonalý. A věř, že pokud se Ti tak někdo jeví, i on/ona má své temné stránky.

A nejdůležitější radou užívej si přítomnost! Plně si vychutnávej okamžik tady a teď. Když nakupuješ, zaměř svou plnou pozornost na tento proces. Pokud pečeš užij si pečení. Buď tady a teď. Zbav se minulosti i budoucnosti!

A jaký chceš mít tento čas Ty?

S láskou a úctou

Dáša

PS: a pokud se skutečně potřebuješ zastavit, přijď na předvánoční Ženské kruhy nebo vánoční Seminář přání.