NEW YORK

Vracím se domů do Evropy…strávila jsem pár dnů v USA. A neuvěřitelný New York mě uchvátil. Zamilovala jsem se. Líbí se mi architektura, překrásný Central park, Brooklynský most a všechno ostatní. Mimo to k tomu mám i několik jiných důvodů. Ráda se s vámi o ně podělím.

Pokud bych měla jedním slovem vystihnout New York, pak je to ENERGIE. Neuvěřitelná, pulzující, valící se, všudypřítomná, plná…probouzející se, nikdy nevyčerpatelná. Energie, která nemá začátek ani konec. Je prostě všude. Jsme její součástí a ona naší. Bez ní by nebylo nic. A tak je to i v životě. Do čeho dáváme energii, to roste. Pokud dáváme ve svém životě přednost strachu nebo nenávisti před láskou, pak i toto v nás roste. Najednou jsme plní strachů, pochybností, nenávisti. Ale taky naopak. Pokud něčemu dáváme lásku, roste i tato krásná energie. Je ji víc a víc… narůstá, multiplikuje se. Až jsme jí plní. Je naší součástí. A pak tuto nádhernou energii šíříme dál. Energie tady má mnoho podob. Může v nás cosi dřímajícího probudit. Je pak na každém z nás, co to zrovna bude. Jak budeme schopni a ochotni se na sebe v New Yorku podívat. A taky, co si dovolíme uvidět a přijmout. Je zajímavé se na sebe podívat newyorskýma očima.

Další výzvou pro mě v New Yorku bylo bytí v PŘÍTOMNOSTI. Jakmile se totiž na chvíli odpojíte od současného okamžiku, New York vás znovu přitáhne. Musíte zpět…do teď. Není prostor být někde jinde. Vše je tak rychlé, že jakákoli nepřítomnost vás může vyškolit. Když procházíte ulicemi, jedete metrem, sedíte v kavárně, nakupujete, vše vás plně pohltí. Jste tady a teď. A pokud ne, pak dostanete zajímavou lekci jako třeba já. Tak jsem se například začetla a přejela stanici. Na silnici xkrát vstoupila do křižovatky dřív než jsem měla. Mnoho zajímavých lekcí o přítomném bytí a moje znovu uvědomnění, že být tady a teď je skutečně důležité i pro náš běžný život.

Třetí důvod, proč mě New Yorku uchvátil, je jeho BAREVNOST. Město je opravdu různorodé a pestrobarevné, s tisíci barev a světel. Člověk si víc a víc uvědomuje, že život může mít mnoho různých podob a barev. Dovoluje si přijmout, že tato barevnost může být součástí našeho života, nás samotných. Vidíte neuvěřitelně rozdílné lidi, v různém oblečení, zajímavé účesy, ale taky třeba mnoho rozličných jídel, záplavu taxíků a různých aut, miliony světýlek. Prostě život v mnoha zajímavých podobách. I náš vnitřní život, který můžeme znovu objevit. Tato barevnost může otevřít prostor kreativitě. Napadaly mě různé články. Dokonce hned po příletu jsem jeden napsal. Seděla jsem a fascinovaně sledovala záplavu světel dole pode mnou. A nápady přicházely.

New York je pro mě symbolem MOŽNOSTÍa svobody, kterou můžeme mít. Je zajímavé vidět velké množství různých cizinců. Uvědomit si, že mnoho z nich sem přišlo s cílem změnit svůj život. Přicházeli z celého světa. Mimo jiné i z naší zemi. Cestovali, protože toužili po svobodě, po lepší budoucnosti pro sebe i své děti. A některým se jejich sen splnil. Možnosti jsou velmi úzce propojené se svobodou. Často sami sebe limitujeme. Nedovolujeme si vidět, co nám život skutečně nabízí. Nejsme dostatečně svobodní. Zavíráme se. Setrváváme v nefunčkních vztazích. Zůstáváme ve špatné práci. Jednoduše nevidíme možnosti, které máme. A najednou tady v New Yorku můžeme vidět, že téměř vše je možné.

Poslední důvod proč je dobré cestovat do tohoto úžasného místa jsou LIDÉ. Usmívající se, milí, ale i nevšímající, neposuzující nebo žebrající bezdomovci. Masy lidí, které někam jdou, cestujou, užívají si jídla, památek, nákupů. Při pohledu na obrovské množství lidí si najednou uvědomíte, že ty tisíce lidí také řeší své “problémy”, žijí svůj život ať už naplněný nebo nenaplněný. Stanete se jedním z mnoha. Přestanete si všímat odlišností, protože je jich prostě moc. Přijímáte druhé i sebe se vším. Neposuzujete, neodsuzujete.

A takový je New York.

Energický, přítomný, barevný, plný možností a lidí.

V příštím roce se tam vydám znovu a uvidím, co nového objevím. Vezmu sebou dalších 8 žen, které se touží setkat se sebou v tomto úžasném městě.

Těším se

Dáša