NE – ROZHODNOST

V posledních dnech jsem se zamyslela nad nerozhodností. Co nerozhodnost vlastně je, co způsobuje, jak se projevuje. Také jsem přemýšlela nad tím, jak být rozhodný a mnohem víc. Sepsala jsem pár svých postřehů do dalšího článku.

Být ne-rozhodný znamená nedokážu/nemůžu/neumím prostě ne rozhoduji. Nerozhoduji o sobě, o svém životě. Při úvahách jsem si uvědomila, že toto nerozhodování má hlubší podstatu než si na první pohled dokážeme představit.

V první řadě souvisí s našim sebevědomím, tedy hodnotou sebe sama. Pokud si nejsme jistí sebou, nevěříme si, nevážíme si sebe samých, jak můžeme rozhodovat? Celkem těžce. Jestliže neznáme svoji cenu, hodnotu, nemůžeme a často ani nechceme o mnohých věcech rozhodovat. Nejde to. Raději to necháme na někom jiném. Protože ten druhý má jinou hodnotu, rozumí tomu, zná a ví. Je prostě lepší když rozhodne on.

Často se díky své nerozhodnosti stáváme trpitelem, obětí svého života. Ne-rozhoduji. Tudíž a často za mě rozhoduje někdo jiný. Nemám moc nad svým životem. Jsem bezmocnou loutkou, s kterou někdo jiný hraje divadlo. A já pak jen přihlížím, co se děje. Nemůžu s tím nic dělat, protože nedokážu rozhodnout.

Myslím, že tato “vědomá” nerozhodnost je celkem zřejmá a logická.


Co je však horší, ta druhá. Ta, co se děje někde v podvědomí. Tam se teprve mění v neuvěřitelnou energii, která může mít velkou moc. A my se pak divíme…dělám všechno co mám dělat, přeji si a opravdu se snažím. Přesto se mi stejně nedaří. Možná si klademe velké množství otázek proč tomu tak je. Proč se to děje? Proč se mi nedaří? Proč nemůžu najít práci? Proč nemám přítele či přítelkyni?

Odpověď je poměrně jednoduchá. Protože ve své hluboké podstatě nejste rozhodnutí, co vlastně chcete. Ano je to tak. Pokud ve svém životě nedostáváte to co chcete, zamyslete se nad tím, jestli to myslíte skutečně vážně.

Hledáte práci, ale ve skutečnosti byste nejraději byli doma a pracovali z domu. A kupodivu, práci nemůžete najít. Nebo chcete novou partnerku, ale víte, že když jste bez ženy, je Vám vlastně lépe. Víc toho zvládnete, nemusíte se omezovat ve svých zálibách, nikdo neutrácí peníze a mnohem víc. Jistě je pochopitelné, že se žena ne a ne objevit.

Často tak sabotujeme sami sebe.

Vedu seminář přání, pracuji s vizualizací již mnoho let, tvořím si vlastní vision boardy. Během posledních šesti let jsem pochopila, že dostávám jen to, čemu věřím a pro co se skutečně rozhodnu. Díky své rozhodnosti, ale i víře, jsem vytvořila své úspěšné projekty, dokončila knížku, vedla mnoho zajímavých seminářů a daleko víc.

Někdy jsem však i pochybovala a byla ne-rozhodná. Tato vlastní nerozhodnost mi přinesla přesně to, co jsem si zasloužila. Jakmile jsem začala pochybovat o nějakém semináři, nakonec se neuskutečnil. Nerozhodná energie přivolá to samé na druhé straně. Nerozhodné zájemce.

A stejně tak to funguje i ve vztazích. Jestliže jsou na jedné straně pochybnosti, nevěříte, že s Vámi ten druhý bude nebo Vy sami nejste úplně rozhodnutí, že s tím druhým skutečně chcete být, nakonec i to se manifestuje a skutečně stane. Vztah skončí.

Jakmile jsem si to uvědomila, pochopila jsem mnoho souvislostí v mém životě, ale i v životě mých blízkých. Můj osobní i pracovní život se v mnohém změnil.

A jak se tedy vypořádat se svou vlastní nerozhodností?

Důležité je zapracovat na svém vlastním sebevědomí. Přijat sebe se svým celým příběhem, minulostí, vzděláním, zkušenostmi. Zdravě posílit vlastní sebevědomí a pochopit, že pokud jde o nás, jediný kdo může skutečně správně rozhodnout jsme jen my sami.

Pokud se nám v životě nedaří, nemůžeme si najít práci, životního partnera, případně cokoli jiného, je dobré se zamyslet jestli jsme skutečně v hloubi duše rozhodnutí, že nového partnera nebo práci chceme. Dopřát si čas a prostor, kdy popřemýšlíme nad tím, jak nám je, co vlastně ve svém životě skutečně chceme mít. Převzít zodpovědnost za svůj život.

Někdy si stačí položit pár základních otázek k danému tématu. A najednou sami vidíme, že vlastně pochybujeme. A pokud pochybujeme my sami, pochybuje i naše okolí. Jsme ve vlastním začarovaném nerozhodném kruhu.

Z toho však dokážeme vyjít jen my sami. Nalézt cestu ven může být někdy překvapivě snadné, jindy zase poměrně složité. Máte-li pocit, že si nevíte rady, najděte si poradce, kouče či mentora. Ten pomocí vhodně kladených otázek pomůže objevit s čím souvisí Vaše nerozhodnost. Někdy stačí i jedno setkání a může být jasno.

Doporučuji se seznámit se svou vlastní nerozhodností. Jakmile ji objevíte, pochopíte, co díky ní v životě máte nebo spíš nemáte. A možná se některé věci změní. Váš život může být jednodušší.

S láskou Vám to přeji


Dáša

Líbí se Vám tento článek?

V knize Deník probuzené ženy najdete 44 různých témat z mého života. Více informací o knize zde.