DNY BEZ MENSTRUACE

Před zhruba 14 dny jsem nedostala očekávanou menstruaci. Pro mnoho žen možná nic neobvyklého. Pro jiné ženy znamení těhotenství. Pro další ženy znamení něčeho jiného. Znamení toho, že menstruace z těla mizí a že žena vstupuje do další životní etapy.

Pro mě překvapující zážitek, při kterém jsem si znovu uvědomila, jak moc si svého cyklu vážím a jak jsem opravdu vděčná za svou cykličnost.

Nakonec jsem menstruaci dostala, ale během víc než týdne zpoždění, jsem si uvědomila mnoho věcí. Cyklus mám pravidelný, maximální výkyv plus mínus 2 dny. Takže i v minulém měsíci jsem očekávala dny, tak jako vždy. Vše tomu nasvědčovalo. Cítila jsem velkou únavu, bolesti v podbříšku a mnoho dalších příznaků.

Den, ve kterém jsem menstruaci očekávala se však nic nestalo. Ani druhý den, ani další. Pátý den jsem si uvědomila, že mé tělo funguje nějak jinak. Začala jsem si víc a víc všímat různých příznaků a najednou nastala panika. Lekla jsem se, že už by se skutečně mohl blížit čas, kdy menstruace skončí.

Nikdy by mě v minulosti nenapadlo, že to pro mě může být takové skličující. Dokonce jsem několikrát plakala. Měla jsem pocit, že najednou přijdu o všechny dary. Přestože vím, že má cykličnost bude pokračovat, nedokázala jsem přesvědčit sama sebe. Tento stav trval asi dva dny.

Dva dny, kdy jsem najednou viděla svou vlastní smrtelnost. To, že tak, jak jednoho dne přijde den bez menstruace, stejně tak jednoho dne umřu. Protože konec menstruace je vlastně konec významné etapy v životě každé ženy. Možná se někteří při čtení těchto řádků usmívají. Ale já skutečně cítila to, jak během pár minut může být náš život úplně jiný.

Měla jsem chvilku jen pro sebe. Ležela jsem sama se sebou, děkovala jsem svému tělu, že dokázalo tolik let bezchybně fungovat. Děkovala jsem za to, že dokázalo porodit dvě zdravé krásné děti.

Hlavou mně běžely všechny dary, které díky cykličnosti mám. Děkovala jsem za energii, kterou mám po menstruaci, za čas plánování, mladické svěžesti, mužské energie. Děkovala jsem za mateřskou část mého cyklu a mileneckou. Za rozvinutou empatii, srdečnost a laskavost v těchto dnech. S radostí jsem vzpomínala na mnoho krásných kreativních chvilek v období čarodějky. A přála jsem si znovu zažít sice bolestivý menstruační čas, ale čas plný moudrosti, pochopení a porozumění. Čas zastavení a spočinutí.

Po dvou dnech plných přemítání, odmítání jsem se uvolnila a přijala ať se děje co se dít má. Najednou jsem cítila klid, harmonii a přijetí. Na druhý den ráno jsem znovu ucítila příznaky blížící se menstruace. A večer jsem odpočívala ve své hluboké moudrosti a hladila své bolavé břicho ve vaně. S radostí jsem přivítala další menstruaci.

A uvědomila jsem si, že jednou ten den přijde v životě každé ženy. Vím, že budu připravená i na tuto životní etapu. Ale dnes chci všem ženám připomenout, že mít menstruaci je skutečný dar. Proto radujte se z každého cyklického dne. Přijměte dary svého cyklu dokud můžete, s vědomím toho, že vše jednou skončí.

A pokud máte pocit, že si svého těla málo vážíte, že nevidíte jeho dary a jeho krásu, přidejte se na speciální seminář Krása ženy.

S láskou a úctou k našim moudrým tělům

Dáša