CESTA K ŽIVOTNÍ ODOLNOSTI

Dnešní doba klade na většinu z nás zvýšené požadavky. Často se dostáváme do náročných stresových situací. A to je i důvod proč jsem se rozhodla nad tim zamyslet a napsat pár řádků.

Proč někteří lidé zvládají všechny těžkosti a jiní se hroutí jen když se objeví špatná zpráva?
Jsou pro to nějaké specifické důvody? 
Můžeme svou odolnost ovlivnit? 
Dá se připravit na “horší” období? 
Je vůbec dobré se připravovat?

Osobně se domnívám, že ano. V našich životech totiž existuje cykličnost.

A jakou cykličnost mám na mysli?

Změnu, střídání, vrcholky radosti, ale i údolí smutku. Naše životy jsou, jak na horské dráze. Občas jsme nahoře, jindy dole.. a někdy je to velmi rychlý sešup. Ze dne na den se náš život může změnit.

Obvykle když jsme nahoře, nepřemýšlíme nad tím, že to může být jen dočasné. Často si toho ani nevážíme. Bereme toto období příliš automaticky. Mrháme svým časem, nepečujeme o své blízké, o své vztahy, zdraví…

Tak například žijeme v partnerství, ve kterém jsme relativně spokojení. Přesto se dohadujeme a často si partnera nevážíme. Když potom přijde den, kdy tady toho druhého nemáme, najednou přichází krize. Velmi rychle se dostaneme až na dno. Na dno naší bolesti, pocitů, smutku. Jsme najednou tam, kde nám není dobře, ale nevíme, jak se odtud dostat.

To jsou přesně ty okamžiky, pro které je dobré trénovat.

Je bláhové se domnívat, že projdeme celým životem bez ztrát. Těm se prostě nevyhneme. Co však můžeme ovlivnit, jak se s nimi dokážeme vypořádat. Jak emočně náročné situace, různé traumatické události, zvládneme.

A co to vlastně ta odolnost je? Je to schopnost zvládat náročné životní situace.

Existuje několik doporučení, jak ji zvýšit. Jedním z doporučení je věnovat se svým vztahům. Mít kvalitní sociální oporu, která je nezbytná když dojde k nečekaným událostem. Dalším je přijmout změnu jako součást svého života. Významnou součástí psychické odolnosti je odpovědnost za svůj život a pozitivní optimistický přístup. Ale nejen to.

Jsem si vědoma, že hledat vlastní cesty může být pro některé z nás složité. Proto jsem se rozhodla, že některé z vás provedu speciálním seminářem. Budeme zvyšovat svou psychickou odolnost a to tréninkem NE, pochopením co je pro mě důležité a jaké mám priority v životě. Podíváme se na naše strachy, omezení, limity a taky na to, proč je pro nás někdy těžké jít svou vlastní cestou.

Těším se na některé z vás…

Dáša

PS: Seminář Síla ženy více informací zde.