Cesta cykličností Martiny

Dnešní příspěvek Martiny je o tom, že každý z nás si může vybrat. Děkuji za to, že našla čas a napsala něco o sobě. Možná bude inspirovat i některé z Vás, které ještě menstruaci vnímáte jako čas utrpení.

Young+woman+sulking+on+couch.jpg

Cesta cykličností Martiny

V každé chvíli našeho života děláme rozhodnutí. Rozhodnutí, která jsou často založena na našich přesvědčeních. Přesvědčeních, které jsme získaly od rodičů, učitelů a kamarádů. Přesvědčení o sobě samých i druhých, situacích, výchově, vztazích.

A tak jsme, ač ne zcela vědomě, přijaly i některé předsudky našich rodičů ohledně ženství a naší sexuality.

Dnešní příspěvek Martiny je o tom, že každý z nás si může vybrat. Děkuji za to, že našla čas a napsala něco o sobě. Možná bude inspirovat i některé z Vás, které ještě menstruaci vnímáte jako čas utrpení.

Budu ráda za případné reakce jiných těhotných cyklických žen.
Přeji krásné dny Martině i všem ostatním!

S láskou
Dáša

Dopis Martiny:
Poznala jsem Vás v Show Jana Krause- naprosto skvěle jste ho zvládla a obdivuji, s jakým zájmem, i když lehce zastíraným, s Vámi mluvil o takto citlivém tématu. Hlavně je ale skvělé, jak otevřeně mluvíte o tak běžném tématu jako je ženský cyklus, o kterém ani ženy mezi sebou, a co víc - před sebou, nechtějí mluvit. Přitom je tak důležité vědět, co se děje v našem těle a dostatečně na to připravit i okolí.

Já sama jsem od matky a starší sestry poslouchala "sakra, zase jsem to dostala, zase týden těch pitomých krámů" a samé nadávky a stížnosti na týden krvácení. Brala jsem to jako něco obtížného a naprosto se netěšila. A to jsem ještě nevěděla, co mě během těchto dní čeká. Trpěla jsem neuvěřitelnými bolestmi, první dva dny jsem nebyla schopna jít ani do školy, jak mi bylo zle. Prášky nezabíraly a nakonec mi byla předepsaná hormonální antikoncepce. Brala jsem ji v dlouhých cyklech a byla spokojená, že krvácím jednou za tři měsíce. Pak jsem se ale začala více zajímat o to, co se se mnou vlastně děje a antikoncepci opět vysadila.

Začala jsem ženský cyklus brát jako přirozenou věc, která je tu od počátku věků a neměla by nám být na obtíž. Některé kultury menstruující ženy považují za královny a nejvyšší formu bytí- podobně, jako Vy je nazýváte moudrou stařenou. Když jsem tuto filozofii přijala, najednou jsem tento týden prožívala bez bolestí a větších změn, které by mě měly trápit. Naopak jsem si užívala svou zvýšenou vnímavost. Postupně jsem se snažila informovat i partnera o tom, co se se mnou děje, které dny mě má brát trochu s rezervou, kdy má být tolerantnější atd. Naštěstí byl tomuto velmi otevřený, i když pořád máme na čem pracovat :). Včera se povinně podíval na Váš rozhovor s panem Krausem a překvapil mě, když mě sám poprosil, zda bych do společného kalendáře kromě menstruace jako takové mohla zaznamenávat i jednotlivé fáze cyklu. Je skvělé, že dokážete zaujmout i muže a ti snad konečně pochopí, že i oni jsou součástí našeho cyklu :).

I když se snažím už léta své tělo sledovat, stejně mám stále co dohánět. Nyní mě velmi překvapila jedna situace- otěhotněla jsem a samozřejmě jsem tuto skutečnost zjistila díky vynechané menstruaci. Jak sama říkáte, cykličnost pokračuje a tak se vlastně moje tělo chová úplně stejně, jako kdybych těhotná nebyla, jen nekrvácím. Momentálně bych se tedy měla nacházet v té roli stařeny, která všechno ví a jen si užívá svoji moudrost. Mně tuto roli ale velmi narušila pro mě naprosto nová situace, o které nevím zhola nic (jedná se o první těhotenství) a než jako stařena se cítím jako ta malá nevědomá buňka, která ve mě začíná vzkvétat. Zajímalo by mě, jak první otěhotnění vnímají jiné ženy, bohužel ale ve svém okolí nemám nikoho, kdo by se až tak zajímal o své tělo a mysl, aby si uvědomoval, že se během měsíce nějak mění a tak to pro ně často končí jen u pocitu štěstí z nového života. Možná najdu odpověď na Vašich stránkách, nebo budu muset zůstat u vlastního pozorování :).

Omlouvám se za dlouhý email, ale momentálně je pro mě důležité sdělovat dojmy :) a hlavně jsem Vám chtěla říct, že Vám moc fandím a doufám, že Vás bude stále více a více žen i mužů pozorovat se zájmem a konečně se naučíme vnímat svoje tělo a otevřeně o něm mluvit a nebýt jen loutkami reklam a průmyslu.

S obrovským uznáním, pochopením a podporou

Martina