Rituál menarche

Příběh první menstruace! Je mi 12 let. Čas, kdy se stanu ženou, se blíží. Těším se a zároveň se trochu obávám. Co když to bude bolet?

Menarche.jpg

Rituál menarche

Většina z nás vnímá rituál jako něco, co souvisí s historií a různými netradičními obřady. Ale rituály patří k našemu životu. Mají v něm své důležité místo. Možná důležitější než si dokážeme představit. Rituál je určitý obřad, který má charakter slavnosti. Propojuje život jedince s přírodním cyklem, s časovou posloupností, rodinou, případně společností. S většinou rituálů je spojen hluboký emocionální zážitek, který zúčastněné vytrhne z každodennosti. Rituál menarche obzvlášť. Léčí ženskou linii v rodě, léčí vztah dané ženy k sobě, ke svému tělu, ke svému ženství. Nemusí jít za každou cenu o obřad, kde bude mnoho žen. V každé rodině máte možnost připravit svým dcerám, vnučkám krásný vstup do ženství.


Příběh první menstruace

Je mi 12 let. Čas, kdy se stanu ženou, se blíží. Těším se a zároveň se trochu obávám. Co když to bude bolet? Přece jen je divné, že budu krvácet a ještě tam dole. Maminka mě uklidňuje s tím, že je to přirozené a krásné. Patří to k životu, patří to k nám ženám. Mluví taky o tom, že jakmile se to stane, řekne mně k tomu mnohem víc.

A pak - zrovna mám prázdniny. Jdu do koupelny a na kalhotkách je divná skrvna. Vůbec to nevypadá jako krev. Svěřuji se mamince. Maminka mě objímá a potvrzuje, že jsem se právě stala ženou. Vysvětluje mně, jak použít vložku. Hned poté volá své sestře, mé tetě a taky mé babičce. Já píšu na facebooku mé nejlepší kamarádce Janě. Protože máme zrovna volno, všechny se večer scházíme.

Sedíme v obýváku, velmi netradičně na zemi, na pohodlné dece. Maminka připravila výborné jednohubky, oříšky, ovoce a taky skvělý tvarohový dort. Babička přinesla mé oblíbené meruňkové buchty. Teta na misce jahody. Sedíme a maminka mně předává dárek. Otevírám krásně zabalenou krabičku a najednou vidím překrásné červené spodní prádlo. Je krajkové. Vidím, jak Jana vyvalila oči a aspoň si chce na prádlo sáhnout. Teta s maminkou se spokojeně usmívají. Hned si chci prádlo zkusit. Oblékám si ho. Kolem pasu mě maminka uvazuje červený šátek. Další dárek dostávám od mé tety. Je to prstýnek s měsícem. Babička mně dává řetízek s medajlonkem. Na medajlonku je Marie Magdalena. Jana má pro mě čokoládu. Všechny mě postupně objímají. Je nám nádherně. Maminka bere do rukou hřebínek a češe mé dlouhé vlasy. U toho mně povídá o tom, že teď už můžu mít děti a můžu se také milovat s mužem. Jak je důležité si správně vybrat muže. Spoustu věcí už znám od svých kamarádek a z časopisů. Ale je to jiné. Dává mně to pocit klidu a všechno je tak přirozené. Teta na mně mrká a šeptá, že sex je moc prima. Babička přinesla červené víno. Trochou si připíjíme. Jsem zabalená v příjemné dece, posloucháme hudbu, jíme spoustu dobrot. A to už přichází tatínek z práce. Trošku s ostychem jdu za ním. Tatínek už to ví od maminky a má v ruce kytici. Líbá mě na čelo, tiskne mě k sobě. A vidím, že má v koutku slzy. Stejně, i tak jsem jeho malá holčička.

Jsem šťastná. Stala jsem se ženou. Jsem vděčná, že jsem svůj první den menstruace prožila se svými nejbližšími.

Děkuji.